آموزش تنظیمات مودم دی لینک DSL-2740U

قبل از تنظیمات مودم ، با پورت ها و چراغ‌های روی این دستگاه بیشتر آشنا شوید

قبل از اینکه آموزش تنظیمات مودم دی لینک DSL-2740U را آغاز کنیم، کمی راجع به پورت‌ها، دکمه‌ها و چراغ‌هایی که روی این دستگاه تعبیه شده است، صحبت خواهیم کرد.

درگاه‌ها و دکمه‌های پشت این دستگاه:

قبل از تنظیمات مودم، بهتر است کمی با پورت‌ها و چراغ‌های LED روی این دستگاه آشنا شویم؛ برای سهولت کار، در عکس زیر پورت‌ها را شماره گذاری کردیم و کارکرد هر کدام را جداگانه توضیح خواهیم داد:

پورت شماره ۱: آداپتور موجود در بسته بندی مودم را به این درگاه متصل کرده و از سمت دیگر آداپتور را به برق وصل نمایید.

کلید شماره ۲: این کلید برای روشن و خاموش کردن مودم استفاده می‌شود.

کلید شماره ۳ (WPS): اگر رمز وای فای شما سخت است یا نمی‌خواهید آن‌را به کسی بدهید، می توانید به راحتی کلید WPS را روی مودم فشار دهید، سپس این قابلیت را روی تلفن همراه نیز فعال نمایید؛ کار تمام است، حال گوشی شما به اینترنت وصل خواهد شد.

کلید شماره ۴ (Wireless on/off):کاربرد این کلید را با مثالی برای شما تشریح خواهیم کرد، تصور کنید که شب هنگام خواب و برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از امواج مضر، می‌خواهید وای فای مودم خود را خاموش کنید؛ برای این کار می‌توانید مودم را خاموش نمایید! اما در اینصورت اتصال دستگاه‌هایی که به صورت کابلی به اینترنت متصل هستند نیز قطع می‌شود و شبکه داخلی کابلی شما از کار می‌افتد؛ برای حل این مشکل می‌توانید از دکمه شماره ۴ یا همان دکمه روشن و خاموش کردن وایرلس استفاده نمایید. پس دیگر بدون خاموش کردن دستگاه خود می توانید وای فای را از کار بیاندازید.

پورت‌های شماره ۵:این پورت‌ها برای اتصال کابل LAN استفاده می‌شود. بنابراین می‌توانید علاوه بر اتصال وایرلس، به صورت کابلی نیز به لپ تاپ و کامپیوتر خود اینترنت بدهید.

پورت شماره ۶:این پورت را می‌توان هم به صورت WAN و هم به صورت LAN مورد استفاده قرار داد. نوع این پورت را می‌توانید در تنظیمات مودم انتخاب کنید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پورت شماره ۷: کابل تلفن موجود در بسته بندی مودم را از یک سمت به این پورت (RJ11) و از سمت دیگر به پریز تلفن منزل خود متصل نمایید.

چراغ‌های روی دستگاه:

اولین چراغ از سمت چپ، روشن و خاموش بودن دستگاه شما را نمایش می‌دهد. ۴ چراغ بعدی، وضعیت اتصال پورت‌های لن را مشخص می‌کند؛ در صورتیکه که کابل LAN به این پورت‌ها متصل بود LED پورت مربوطه سبز شده و در غیر اینصورت خاموش می‌باشد. چراغ بعدی مربوط به وای فای دستگاه است، به خاطر دارید که گفته بودیم می‌توانید وایرلس دستگاه را روشن یا خاموش کنید؟ چراغ بعدی (یا همان اتصال بی سیم) دقیقا وضعیت وایرلس مودم را به اطلاع شما خواهد رساند. LED بعدی نیز وضعیت فعال یا غیر فعال بودن قابلیت WPS را نمایش می‌دهد.دو چراغ انتهایی (سمت راست) نیز مربوط به وضعیت اینترنت شماست. چراغ DSL اگر از حالت چشمک زن به حالت ثابت تغییر کرد، یعنی سرویس ADSL روی خط تلفن شما فعال است. و اما چراغ آخر وضعیت اتصال اینترنت را نشان می‌دهد، اگر اینترنت به درستی متصل بود چراغ سبز شده و اگر مشکلی وجود داشت این چراغ به رنگ قرمز در می‌آید. خب حال وقت آن رسیده که کمی راجع به نحوه تنظیمات مودم صحبت نماییم.

آموزش تنظیمات مودم دی لینک DSL-2740U

مرحله اول: اتصالات مودم

مطابق شکل زیر کابل ها را متصل کرده و دستگاه را آماده راه اندازی نمایید. در نظر داشته باشید که برای انجام تنظیمات، بهتر است مودم را از طریق یک کابل LAN به کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل نمایید.

مرحله دوم تنظیمات مودم: Authentication Required

برای وارد شدن به تنظیمات مودم، آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را در یک مرورگر وارد نمایید. سپس برای Username و Password کلمه admin را وارد کرده و Ok را بزنید.

مرحله سوم: SETUP

در بخش INTERNET CONNECTION WIZARD تنظیمات مودم ، گزینه Setup Wizard را بفشارید. البته می‌توانید به صورت دستی نیز این مودم را تنظیم نمایید؛ اما استفاده از Wizard بسیار راحت‌تر خواهد بود.

مرحله چهارم: WELCOME TO D-LINK SETUP WIZARD

در این بخش مراحل پیش رو برای تنظیمات مودم Dlink خود را مشاهده می‌کنید، پس از مطالعه (نخوندین هم مشکلی نیست:)) کلید Next را بفشارید.

مرحله پنجم: STEP 1: SELECT WAN INTERFACE TYPE

در این مرحله از تنظیمات مودم می توانید مشخص کنید که پورت LAN چهارم دستگاه شما یا همان پورت شماره ۶ در تصویر ما، به صورت LAN عمل کند یا WAN. اگر مایلید که این پورت LAN باشد، DSL WAN و در صورتی که می‌خواهید به صورت WAN در اختیار شما قرار گیرد، باید گزینه Ethernet WAN را انتخاب کرده و در انتها Next را بزنید.

مرحله ششم تنظیمات مودم: STEP 2: CHANGE DEVICE LOGIN PASSWORD

بخاطر دارید در مرحله دوم، نام کاربری و رمز عبور را کلمه admin وارد کردید، حال اگر قصد دارید برای دفعات بعدی با رمز متفاوتی وارد صفحه تنظیمات مودم خود شوید، می‌توانید در این مرحله تغییرات لازم را انجام دهید. در صورتیکه مایل به تغییر password هستید، رمز را وارد کرده و Next را بزنید، در غیر اینصورت Skip را بفشارید,

مرحله هفتم: STEP 3: SET TIME AND DATE

در این مرحله باید تنظیمات مربوط به زمان و تاریخ مودم خود را انجام دهید. برای اینکار کافیست Time Zone را روی Tehran تنظیم نمایید و Next را بزنید. ترجیحا تنظیمات سایر گزینه‌ها را تغییر ندهید.

مرحله هشتم: STEP 4: SETUP INTERNET CONNECTION

فیلدهای این بخش از تنظیمات مودم  را مطابق راهنمای زیر پر نمایید;

 1. Country: Iran
 2. Internet Service Provider: از لیستی که برایتان باز می‌شود، نام ارائه دهنده سرویس اینترنت خود را انتخاب کنید.
 3. Protocol: PPPoE
 4. Connection Type: LLC
 5. VPI: این عدد را باید از ارائه دهنده سرویس اینترنت خود سوال نمایید. (معمولا این مقدار عدد صفر می‌باشد.)
 6. VCI: این عدد را نیز باید از ارائه دهنده سرویس اینترنت خود سوال کنید. (معمولا این مقدار عدد ۳۵ می‌باشد.)
 7. در این بخش نام کاربری (Username) که از شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت خود گرفته‌اید را وارد نمایید.
 8. در این بخش رمز عبوری (Password) که از شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت خود گرفته‌اید را وارد نمایید.
 9. مجددا رمز عبور خود را وارد نمایید.
 10. در انتها Next را بزنید تا وارد مرحله بعدی تنظیمات شوید.

مرحله نهم: STEP 5: CONFIGURE WIRELESS NETWORK

در این بخش می‌توانید تنظیمات وایرلس مودم DSL-2740U را انجام دهید:

 1. تیک گزینه Enable Your Wireless network را بزنید. اگر این گزینه غیرفعال باشد به این معناست که تنها به صورت کابلی می‌توانید به اینترنت متصل شوید و وای فای دستگاه شما خاموش خواهد بود.
 2. در بخش Wireless Network name یا همان SSID یک نام برای وای فای خود انتخاب نمایید.
 3. در بخش Visibility Status اگر می‌خواهید وای فای شما پنهان بوده و هنگام جستجو توسط موبایل و یا لپ تاپ پیدا نشود، Invisible را انتخاب نمایید در غیر اینصورت گزینه visibleرا بفشارید.
 4. بخش Security Level در تنظیمات مودم مخصوص امنیت شبکه وایرلس شماست، برای اینکه بالاترین امنیت ممکن را در اختیار داشته باشید باید گزینه WPA2-PSK را انتخاب نمایید.
 5. در بخش WPA2 Pre-shared Key باید یک رمز قوی برای وای فای خود انتخاب نمایید. سعی کنید از حروف انگلیسی کوچک و بزرگ، اعداد و علائم استفاده نمایید تا کار هکرهای گرامی را سخت‌تر کنید!
 6. در انتها Next را بزنید.

مرحله دهم: STEP 6: COMPLETED AND APPLY

و اما آخرین مرحله تنظیمات مودم دی لینک DSL-2740U ؛ در این مرحله فقط می‌توانید اطلاعاتی که در مراحل گذشته وارد کرده‌اید را چک نمایید. اگر اطلاعات صحیح بود Apply را بزنید و در غیر اینصورت با استفاده از گزینه Back به مراحل قبل برگشته و اصلاحات لازم را انجام دهید.

به همین راحتی و بدون کمک گرفتن از کسی مودم خود را تنظیم کردین و حالا می توانید از اسفتاده کردن ازاینترنت و فضای مجازی لذت ببرید.

آموزش تنظیمات دیگر:

آموزش تنظیمات مودم دی لینک مدل DSL-2877AL

آموزش تصویری نصب مودم tp-link

آموزش تنظیمات مودم مکس نت مدل CNet CAR-854

نحوه‌ی نصب و تنظیم مودم TP-LINK TD-W8961ND