راهنمای خرید نوت بوک درباره‌ی پردازنده یا CPU نوت‌بوک
راهنمای خرید نوت بوک
این مقاله توسط سایت زنبیل فروش جمع آوری شده و در هفت بخش تقدیم شما خریداران محترم سایت زنبیل فروش می گردد که بخش نخست آن به مشخصات پردازنده های نوت بوک و نحوه نام گذاری و دیگر مشخصات پردازنده ها می پردازد…
قسمت اول: درباره CPU یا پردازنده بیشتر بدانیم

اولین فاکتور مهم در خرید نوت بوک، CPU یا پردازنده مناسب است. CPU مخفف central processing unit به معنی واحد پردازشگر مرکزی، وظیفه پردازش اطلاعات و محاسبات را در نوت بوک بر عهده دارد در نوت بوک ها معمولا از پردازنده های intel و AMD استفاده می شود.
نسل های intel عبارتند از :

۱ نسل چهارم، معماری سال ۲۰۱۳ – با نام تجاری Haswell
۲ نسل پنجم، معماری سال ۲۰۱۴ – با نام تجاری Broadwell
۳ نسل ششم، معماری سال ۲۰۱۵ – با نام تجاری Skylake
۴ نسل هفتم،معماری سال ۲۰۱۶ – با نام تجاری Kabylake
۵ نسل هشتم، معماری سال ۲۰۱۷ – با نام تجاری cannonlake
۶ نسل نهم، معماری سال ۲۰۱۸ – با نام تجاری cofeelake refresh


لازم است بدانید :‌ در مشخصات پردازنده‌های اینتل بعد از Core i3 ، Core i5 و Core i7 یک عدد چهار رقمی نوشته می‌شود که رقم اول آن نسل پردازنده را نشان می‌دهد.

نسل های AMD عبارتند از :

۱ نسل چهارم، Excavator
۲ نسل پنجم، Steamroller
۳ نسل ششم، Ryzen
۴ نسل هفتم، zen+
۵ نسل هشتم، zen2


تفاوت پردازنده های core i3 ، core i5 ، core i7 اینتل در چیست؟
دو عامل cache و turbo boost معیار های اصلی تفاوت در پردازنده ها هستند.

 • Cache به زبان ساده فضایی است که پردازنده برای محاسبه لحظه ای اطلاعات در اختیار دارد. بنابراین هرچه حجم cache بالا تر باشد ، پردازنده قویترو بالطبع گرانتر خواهد بود. پردازنده های core i7 معمولا دارای ۴ تا ۶ مگابایت حجم cache و پردازنده core i5 و core i3 دارای ۳ مگابایت حجمcache هستند.
  پردازنده های core i9 از پردازنده های نسل جدید دارای ۱۶.۵ مگابایت حجم cache هستند که با یک مقایسه ساده میتوانید حدس بزنید ک قوق العاده هستند.
 • Turbo boost  قابلیت شتاب دهنده سرعت پردازش اطلاعات می باشد که فناوری اختصاصی شرکت اینتل است. اگر پردازنده‌ای مجهز به این فناوری باشد در شرایطی که حجم زیادی از دستورات برای پردازش به پردازنده سپرده شود به صورت موقت سرعت پردازش اطلاعات در آن افزایش می یابد. پردازنده های core i5   به بعد مجهز به این فناوری هستند.

لازم است بدانید که نسل پردازنده ها تعیین کننده قدرت و قیمت آن‌ها نیست.
نشانگر U و HQ در انتهای نام پردازنده ها نشانه چیست؟
U مخفف Ultra Low Power به معنی مصرف انرژی پایین است. هرگاه در انتهای نام پردازنده نشان U رادیدید یعنی دستگاه کم‌مصرف است.
ویژگی های پردازنده های U:

 1. دوهسته ای 
 2. دارای حداکثر ۴ مگابایت فضای cache
 3. تولید حرارت کمتر
 4. دوام بیشتر شارژ باتری دستگاه
 5. قیمت اقتصادی
 6. مناسب برای کار های روزمره ، وبگردی و اجرای بازی ها

HQ مخفف High Performance Graphics Quad به معنی چهار هسته ای با عملکرد ثوی است . نشان HQ فقط در پردازنده های i5 و i7 استفاده می شود که بیانگر قدرت بسیار زیاد پردازنده است.
ویژگی های پردازنده HQ :

 1. چهار هسته ای
 2. دارای ۶ مگابایت فضای cache
 3. مناسب برای کار های محاسباتی ومهندسی ، بازی های حرفه ای و طراحی، میکس و مونتاژ


لازم است بدانید نوت بوک هایی که از پردازنده ی HQ برخوردارند به دلیل مصرف انرژی بالا نیازمند باتری و سیستم تهویه قوی هستند که این دو عامل باعث افزایش وزن دستگاه می شود. پس اگر اولویت شما در خرید نوت بوک،دوام شارژ، وزن کم و حمل آسان است، پیشنهاد می شود کنوت بوک با پردازنده سری U تهیه کنید. ولی اگر قصد بازی ونرم افزار های محاسباتی سنگین را دارید حتما نوت بوک هایی با پردازنده HQ تهیه کنید
برای مطالعه قسمت بعدی کلیک کنید


ما به عنوان کارشناسان بازار آی‌تی بر این باوریم که خرید درست تنها با آگاه سازی مشتریان امکان پذیر خواهد بود. بنابراین با گردآوری ویژه نامه اشتباه نخرید به صورت مختصر و مفید همه اطلاعاتی را که پیش از خرید نوت بوک مطالعه آن ضروری است، در دسترس عموم قرار می دهیم تا خریداران با کسب دانش کافی از دنیای نوت بوک‌ها هنگام خرید فریب اصطلاحات بازاری را نخورند.
این مقالات توسط سایت 
زنبیل فروش جمع آوری شده تا اطلاعات بیشتری را به خریداران جهت تهیه مناسب تر لپ تاپ و کامپیوتر بر اساس بودجه و توان مالی و نوع استفاده ایی که لازم دارند ارائه دهد و سعی می گردد مرتب به روز رسانی صورت گیرد.
گردآورنده: محمد.ش