راهنمای خرید نوت بوک درباره پورت‌های USB و Thunderbolt نوت‌بوک‌ها

راهنمای خرید نوت بوک قسمت ششم :

درباره پورت‌های USB وThunderbolt بیشتر بدانیم

تفاوت انواعUSB در چیست ؟

USB2.0 USB3.0 USB3.1
سرعت انتقال اطلاعات حداکثر۴۸۰ مگابیت بر ثانیه سرعت انتقال اطلاعات حداکثر ۴٫۵ گیگابیت بر ثانیه سرعت انتقال اطلاعات حداکثر ۱۰ گیگابیت بر ثانیه
فقط ارسال و فقط دریافت اطلاعات (ترتیبی) ارسال و دریافت اطلاعات به طور همزمان  ارسال و دریافت اطلاعات به طور همزمان
جریان برق ۱۰۰ میلی آمپری جریان برق ۹۰۰ میلی آمپری ۱۰۰ وات
شارژ حداکثر یک دستگاه  شارژ ۴ دستگاه به طور همزمان
درگاه مشکی درگاه آبی درگاه متفاوت با دو نسل قبلی


تفاوت Thunderbolt و USB3.1 در چیست ؟
USB3.1 اصطلاحا همان Type c ، دارای رقیبی به نام Thunderbolt از شرکت اینتل است . پورت Thunderbolt در سه نسل تولید شده است. Thunderbolt2 توانایی انتقال اطلاعات را تا سرعت ۲۰ گیگابایت بر ثانیه دارد که حدودا دو برابر سرعت USB3.1 است و Thunderbolt3میتواند تا۴۰ گیگابیت بر ثانیه داده را انتقال دهد یعنی چهار برابر بیشتر از سرعت USB3.1 . اما Thunderbolt برخلاف USB فقط اطلاعات را انتقال میدهد و قابلیت شارژ کردن دستگاه هایی مثل اسمارت فون ، تبلت و … را ندارد .
در نسل های یک و دو تاندربولت از کابل های مخصوصی استفاده می شود که با USB مطابقت نداشته اما در تاندربولت نسل سوم این مشکل برطرف و درگاه ها مشابه شدند . این اتفاق باعث شد سازندگان بتوانند در صورت لزوم با تعبیه یک درگاه، دستگاه خود را به هر دو استاندارد USB Type-C و Thunderbolt3 مجهز کنند . اما از آنجا که پیاده سازی Thunderbolt هزینه بر و گران است ،تولید کنندگان معمولا به جای Thunderbolt بیشتر تمایل به استفاده از USB را دارند .
برای مطالعه قسمت بعدی کلیک کنید


 ما به عنوان کارشناسان بازار آی‌تی بر این باوریم که خرید درست تنها با آگاه سازی مشتریان امکان پذیر خواهد بود. بنابراین با گردآوری ویژه نامه اشتباه نخرید به صورت مختصر و مفید همه اطلاعاتی را که پیش از خرید نوت بوک مطالعه آن ضروری است، در دسترس عموم قرار می دهیم تا خریداران با کسب دانش کافی از دنیای نوت بوک‌ها هنگام خرید فریب اصطلاحات بازاری را نخورند.
این مقالات توسط سایت 
زنبیل فروش جمع آوری شده تا اطلاعات بیشتری را به خریداران جهت تهیه مناسب تر لپ تاپ و کامپیوتر بر اساس بودجه و توان مالی و نوع استفاده ایی که لازم دارند ارائه دهد و سعی می گردد مرتب به روز رسانی صورت گیرد.
گردآورنده : محمد.ش