ساتوشی ناکاموتو، شخصیت افسانه‌ای ارز‌های دیجیتال، چه کسی است؟

ساتوشی ناکاموتو کیست

اگر به‌دنبال داستانی مدرن، پر از رمزوراز و توطئه هستید، شایعه‌ها و واقعیت‌ها درباره بنیان‌گذار ناشناخته و مرموز بیت کوین، بهترین موضوع است. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نامی مستعار است که برای فرد یا افراد ناشناخته‌ تولیدکننده بیت کوین انتخاب شده‌ است. او اوراق سفید (White Paper) بیت کوین و اولین پایگاه داده بلاک چین را طراحی کرد و همچنین پیش‌گام در حل مشکل دو بار خرج‌کردن (Double Spending) پول دیجیتال ازطریق شبکه همتا‌به‌همتا بود.

ناکاموتو تا آذر ۱۳۸۹ (دسامبر ۲۰۱۰) در توسعه بیت کوین فعال بود. او به بیت کوین، نه ابزاری برای سرمایه‌گذاری و نوسان‌گیری یا حفظ ارزش سرمایه، بلکه به چشم پول الکترونیکی که شخص ثالث را دور می‌زند، نگاه می‌کرد. افراد زیادی ادعای ناکاموتو بودن و افراد زیادی را نیز دیگران ناکاموتو معرفی کردند. با‌این‌‌حال تا امروز، هویت ساتوشی در پرده‌ای از ابهام باقی‌مانده است.

ناکاموتو ادعا کرده که نوشتن کد برای بیت کوین را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرده است. ۲۸ مرداد ۱۳۸۷ (۱۸ آگوست ۲۰۰۸)، او یا یکی از همکارانش دامنه bitcoin.org را ثبت و وب‌سایتی را در آن آدرس ایجاد کردند. ۱۰ آبان (۳۱ اکتبر)، ناکاموتو اوراق سفیدی درباره فهرست پستی رمزارزها در metzdowd.com منتشر و در آن ارزی دیجیتال را با عنوان «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتابه‌همتا» معرفی کرد.

پیام جاساز ساتوشی ناکاموتو
پیام جاساز شده ساتوشی ناکاموتو در بلاک جنسیس بیت کوین.

۲۰ دی‌ ۱۳۸۷ (۹ ژانویه ۲۰۰۹)، ناکاموتو نسخه ۰.۱ نرم‌افزار بیت کوین را در SourceForge (سرویسی تحت‌وب برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار) منتشر و با استخراج جنسیس بلاک یا بلاک پیدایش (اولین بلاکی که در هر بلاک چین ثبت می‌شود) با ارزشی برابر ۵۰ بیت کوین، شبکه را راه‌اندازی کرد. در این بلوک، چنین پیامی در اولین تراکنش جا‌ساز شده بود: «در آستانه دومین نجات برای بانک‌ها!»

از زمان ایجاد بیت کوین در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۹)، این ارز دیجیتال فرازونشیب‌های بسیاری پشت‌سر گذاشته و سال ۱۳۹۹ رشد ۴۰۰ درصدی تجربه کرده است

این متن به تیتری خبری در روزنامه تایمز اشاره می‌کرد که ۱۴ دی ۱۳۸۷ (۳ ژانویه ۲۰۰۹) منتشر شده بود و درواقع طعنه‌ای به بی‌ثباتی بانکداری بود. هویت خالق بیت کوین بار‌دیگر با انتشار پرونده‌ای در کوین‌ بیس در کانون توجه مردم قرار گرفت. در این پرونده، گفته شده بود که اگر روزی هویت واقعی ناکاموتو مشخص شود، ممکن است تأثیری منفی بر ارزش بیت کوین داشته بگذارد.

بیت کوین ازنظر ارزش بازار، برترین رمزارز در جهان محسوب می‌شود؛ اما هنوز رمزورازهای زیادی در تولید آن وجود دارد. چه کسی بیت کوین را ایجاد کرده است؟ آیا بیش از یک نفر ایجادش کرده‌اند؟ ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ارزش بیت کوین

بیت کوین ازطریق نرم‌افزاری مستقل اجرا می‌شود و افرادی موسوم به ماینر آن را استخراج می‌‌کنند و حداکثر تعداد بیت کوین‌های موجود ۲۱ میلیون است. تا سال ۲۰۲۱، حدود ۱۸/۵ میلیون بیت کوین استخراج شده و جایگاه خود را به‌عنوان «ذخیره ارزش» تثبیت کرده است.

سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰)، تعداد معدودی از تجار به‌‌جای ارزهای چاپی (اسکناس) شروع به پذیرش بیت کوین کردند. یکی از اولین کالاهای ملموس خریده‌شده با ارز دیجیتال دو عدد پیتزا (داستان پرداخت بیت کوین برای دو پیتزا) بود که البته راضی‌کردن صاحب پیتزافروشی چند روز طول کشید. لازلو بالاخره در ۱ خرداد ۱۳۸۹ (۲۲ می ۲۰۱۰) موفق شد دو عدد پیتزا در ازای ۱۰ هزار بیت کوینی سفارش دهد که امروز بیش از ۳۷۰ میلیون دلار ارزش دارد. اهمیت این معامله بدین‌دلیل است که در آن زمان پرداخت بیت کوین در ازای کالا اصلا مرسوم نبود و این خرید درواقع نقطه عطفی برای استفاده بیت کوین محسوب می‌شود.

پیتزای خریداری شده با بیت کوین
لازلو که اولین‌بار پیتزا را با بیت کوین خریداری کرد!

از آن به‌بعد شرکت‌های دیگری نیز شروع به‌سرمایه‌گذاری در ارز کرده‌اند. فوریه ۲۰۲۱، تسلا بیش از یک‌میلیارد دلار بیت کوین خرید و به مشتریان خود اجازه داد خودروهای الکتریکی این شرکت را با بیت کوین بخرند؛ اما پس از چند ماه به بهانه مصرف انرژی زیادِ بیت کوین، این امکان خرید را متوقف کرد.

‌این رمزارز نخبگان فناوری را نیز جذب خود کرد. سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۲)، برادران وینکل‌وس،  از سرمایه‌گذاران بیت کوین، ۱۰ میلیون دلار بیت کوین خریدند و در کمتر از یک سال سرمایه آن‌ها بیش از سه برابر شد. تخمین زده می‌شود که این دوقلوها ۱ درصد از کل بیت کوین موجود در بازار را دراختیار دارند.

سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱)، سیلک رود (Silk Road)، بازار آنلاینی برای فروش مخدرها، راه‌اندازی شد و از بیت کوین به‌عنوان سیستم پرداخت اصلی خود استفاده کرد. بیت کوین به‌‌دلیل ماهیتش ردیابی‌شدنی نیست و به ارزی ایدئال برای تسهیل تجارت موادمخدر در بازار سیاه تبدیل شد. با بیت کوین، هر کسی می‌توانست در «سیلک‌رود» موادمخدر بخرد، بدون اینکه هویتش فاش شود. البته این مزیت کاملا یک‌طرفه نیز نبود: از برخی جهات، این وب‌سایت به بیت کوین به‌عنوان وسیله‌ای برای تجارت مشروعیت مضاعف داد. شماری از کارشناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند بین این وب‌سایت که سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) مسدود شد و ساتوشی ناکوموتو ارتباط وجود دارد.

سیلک رود
وب‌سایت سیلک‌رود

۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ (۲۳ آوریل ۲۰۱۱)، ناکاموتو به توسعه‌دهنده هسته اصلی بیت کوین، مایک هیرن، ایمیلی کوتاه با مضمون زیر ارسال کرد:

Satoshi Nakamoto <[email protected]> Sat, Apr 23, ۲۰۱۱ at 3:40 PM

To: Mike Hearn <[email protected]>

I’ve moved on to other things.  It’s in good hands with Gavin and everyone.

I do hope your BitcoinJ continues to be developed into an alternative client.  It gives Java devs something to work on, and it’s easier with a simpler foundation that doesn’t have to do everything.  It’ll get critical mass when impatient new users can get started using it while the other one is still downloading the block chain.

او با اشاره به پروژه بیت کوین نوشت: «به‌سراغ پروژه دیگری رفته‌ام و خیالم از بابت آینده بیت کوین راحت است.» او کنترل سورس کد و مستندسازی شبکه را به گوین اندرسن سپرد و چندین دامنه مرتبط را نیز به اعضای مختلف بیت کوین انتقال داد و مشارکت خود در این پروژه را متوقف کرد.

ایمیل های ساتوشی و مایک
نمونه‌ای از ایمیل‌های رد‌و‌بدل‌شده بین مایک هیرن و ساتوشی ناکاموتو
اکانت ساتوشی
حساب ساتوشی در فروم بیت کوین
آخرین پیام ساتوشی
آخرین پیام ساتوشی در فروم بیت کوین

سرنخ‌ها و حدس‌هایی که تاکنون درباره ساتوشی ناکاموتو می‌دانیم:

 • هنگام کار روی بیت‌ کوین در لندن زندگی می‌کرده است.
  با توجه به پروفایل ساتوشی ناکاموتو در بنیاد P2P، او احتمالا متولد ۱۶ فروردین ۱۳۵۴ (۵ آوریل ۱۹۷۵) است؛ اما با توجه به برخی نکات دیگر، او برنامه‌نویس ۵۵ تا ۶۵ ساله‌ و عضو سابق انجمن سایفرپانک و ساکن محله‌ای تکنولوژیک در سان‌فرانسیسکو کالیفرنیا است. می‌توان حدس زد ساتوشی ناکاموتو هنگام اختراع بیت کوین در شهر لندن زندگی می‌کرده است. با بررسی پست‌های ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین‌ تاک (Bitcointalk)، مشارکت‌های سورس فورج (SourceForge)، ایمیل‌ها و دیگر داده‌های موجود، نشان می‌دهد که لندن محتمل‌ترین مکانی است که خالق ناشناس بیت کوین در آنجا زندگی می‌کرده است.

بر اساس نمودارهایی نقطه‌ای برای محاسبه موقعیت مکانی ساتوشی ناکاموتو در زمان‌های فعالیتش، موقعیت‌هایی شامل انگلستان، آمریکای‌شرقی، منطقه اقیانوس آرام، ژاپن و استرالیا مکان‌هایی هستند که احتمال می‌رود ساتوشی ناکاموتو آنجا زندگی کرده باشد. البته ممکن است ساتوشی با فعالیت در ساعات زمانی مختلف، باعث گمراهی محققان شود. بااین‌حال، محققان با بررسی پست‌ها و فعالیت‌های او به این نتیجه رسیدند که ساتوشی ناکاموتو در دوره‌ای که روی بیت کوین کار می‌کرده، در ژاپن و استرالیا نبوده است. درواقع، محتمل‌ترین مکان با توجه به پیام او در بلوک جنسیس مورخ ۲۰ دی ۱۳۷۸ که پیش‌تر اشاره شد، بریتانیاست.

 • سبک نگارش خاص خود را داشت.
  ناکاموتو بعد از هر جمله، بدون استثنا دو بار فاصله اضافه می‌کرد. این عادت نسبتا عجیب و قدیمی معمولا در مشاغل نظامی و دانشگاهیان و همه افرادی دیده می‌شود که عادت داشته‌اند از ماشین تایپ استفاده کنند و باعث می‌شود سن ساتوشی را بیش از ۵۰ سال تخمین زد.

علاوه‌بر این موضوع، شواهدی مانند املای پایان کلماتی همچون Analyse و Organise که با ise به‌جای ize نوشته شده، استفاده از املای انگلیسی کلماتی مانند Colour و Neighbor و نحوه استفاده ناکاموتو از واژه‌ «سخت – Bloody» (کلمه‌ای پرکاربرد مختص بریتانیایی‌ها) باعث تقویت این فرضیه می‌شوند. به‌احتمال زیاد نه‌تنها او بریتانیایی بوده؛ بلکه هنگام کار روی بیت‌ کوین در لندن زندگی می‌کرده است. این تحقیق مدرک کاملا معتبری درباره محل سکونت ساتوشی ناکاموتو یا اصلیت او ارائه نمی‌دهد؛ اما استدلالی قوی درباره محل زندگی او ارائه می‌کند. 

 • نامزد جایزه نوبل است.

سال ۲۰۱۵، باگوان چودری، پروفسور امورمالی در یو‌سی‌ال‌ای (UCLA)، ساتوشی ناکاموتو را نامزد دریافت جایزه نوبل علوم اقتصادی کرد. به‌گفته او، اختراع بیت کوین انقلابی در جریان اقتصادی ایجاد کرد که شایسته جایزه نوبل است.

 • فقط به‌صورت دیجیتالی ارتباط برقرار می‌کرد.

به‌گفته تایمز، او تنها ازطریق ایمیل و فروم بیت کوین با سایر کاربرها ارتباط برقرار می‌کرد و به ملاقات حضوری یا استفاده از تلفن علاقه‌ای نداشت.

 • از ویکی‌لیکس درخواست کرد که بیت کوین را به‌عنوان کمک مالی قبول نکند.

 دسامبر ۲۰۱۰ و بعد از اینکه طرفداران ارزهای دیجیتال از ویکی‌لیکس خواستند بیت کوین را به‌عنوان کمک مالی بپذیرد، ساتوشی ناکاموتو با ارسال پستی در فرومی مربوط به بیت کوین نوشت: 

از ویکی‌لیکس می‌خواهم بیت کوین را به‌عنوان کمک مالی نپذیرد. این ارز دیجیتال هنوز خیلی نوپا است و نمی‌توان انتظاری فراتر از ظرفیت از آن داشت. با این حجم از تقاضا برای استفاده از بیت کوین، قطعا نابود خواهد شد.

احتمالا ساتوشی ناکاموتو در آن لحظه هرگز فکر نمی‌کرد که ارزش اختراع او و بازار رمزارزها بعدها به یک‌تریلیون دلار برسد.

 • ممکن است زن باشد.

ازآنجاکه هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تابه‌حال تأیید نشده و به افسانه‌ای دیرینه و نمادی الهام‌بخش تبدیل شده، برای همیشه نمایانگر کسی است که به ارزش‌های آینده‌ای باز و مشترک و غیرمتمرکز فشار می‌آورد. او ممکن است زن یا مرد یا حتی گروهی از افراد باشد.

 • شاید گروهی از شرکت‌ها باشد.

برخی از کاربران بیت کوین به‌شوخی گفته‌اند که ساتوشی ناکاموتو درواقع می‌تواند گروهی از چهار شرکت فناوری آسیایی باشد: سامسونگ (Sa) ، توشیبا (Toshi) ، ناکامیچی (Naka) و موتورولا (‌Moto). البته هیچ اثبات رسمی برای این نتیجه‌گیری وجود ندارد!

 • فقط حدود ۵۰۰ بیت کوین از بیش از یک‌میلیون بیت کوین خود را خرج کرده است.

با بررسی دفترچه حساب‌ها، برنامه‌نویسی به نام سرجیو دمیان لرنر تخمین زد شخصی که احتمال می‌رود ساتوشی ناکاموتو باشد، فقط حدود پنج‌هزارم درصد از دارایی بیت کوین یا تقریبا معادل ۵۰۰ بیت کوین خود را تاکنون خرج کرده است. تحقیقات نشان می‌‎دهد که ساتوشی، می‌توانست بیت کوین بیشتری استخراج کند اما عمداً از این کار خودداری کرده است و با مهار هش ریت خود، به سایر استخراج‌کنندگان سهمی عادلانه از بلوک‌ها، داده است.

 1. از توسعه‌دهندگان بیت کوین خواسته که روی مسئله پیدایش پر رمزوراز این ارز دیجیتال تأکید نکنند.

  فروردین ۱۳۹۰ (آوریل ۲۰۱۱)، این بیانیه به ایمیل گوین آندرسن ارسال شد و آخرین ارتباط ساتوشی ناکاموتو بود.

برای خواندن مقاله های بیشتر به سایت زنبیل فروش مراجعه کنید 🙂