نحوه‌ی نصب و تنظیم مودم TP-LINK TD-W8961ND

مراحل نصب مودم:

ابتدا مودم را به تلفن متصل کنید و صبر کنید تا چراغADSL  آن روشن شود. این چراغ در صورتی روشن می‌شود که شما یک سرویس اینترنت را خریداری کرده باشید.

سپس آنتن‌ها را در حالت عمودی قرار دهید و از طریق کابل شبکه‌ی موجود در پکیج مودم، آن را به کامپیوتر خود وصل کنید. این تنظیمات باید بر روی اتصال کابلی باشد و بعد از آن می‌توان تنها از قابلیت وایرلس آن استفاده کرد.

آداپتور را به مودم وصل کرده و از طریق کلید ON/OFF آن را روشن کنید. (به شکل زیر توجه کنید)

راهنمای کانفیگ مودم:

تنظیمات این مودم توسط یک مرورگر وب انجام می‌گیرد. ابتدا مرورگر خود را باز کرده و آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را وارد کنید. این آدرس به صورت پیش‌فرض برای مودم‌ها تعیین شده است.

در مرحله بعد پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که Username و Password را از شما درخواست می‌کند. این مقادیر نیز به طور پیش‌فرض admin و admin (هردو با حروف کوچک) تعیین شده‌اند. پس از وارد کردن این دو مقدار، دکمه Login را کلیک کنید.

توجه داشته باشید که بر روی سیستم‌تان پروکسی فعال نباشد. در این صورت صفحه مربوط به یوزرنیم و پسورد برای شما باز نمی‌شود.

پس از ورود به صفحه‌ی تنظیمات بر روی Quick Start کلیک کرده و سپس دکمه Next را بزنید.

کادری مانند تصویر زیر باز می‌شود که باید منطقه‌ی زمانی تهران از لیست انتخاب شود. پس از انتخاب، Next را کلیک کنید.

در مرحله‌ی مطابق تصویر زیر، PPPoE/PPPoA را انتخاب و دکمه Next را کلیک کنید.

در این صفحه مطابق اطلاعاتی که هنگام خرید سرویس اینترنتی به شما داده شده، فیلدهای Username و Password را پر کنید و مقادیر VPI و VCI و Connection Type را مطابق شکل زیر قرار دهید.

مقادیر VPI و VCI برای هر ISP ممکن است متفاوت باشد مقادیر متداول آن در ایران ۰ و ۳۵ برای اکثر سرویس‌دهنده‌ها و ۰ و ۵۹ برای پارس آنلاین است. اگر از این مقادیر مطمئن نیستید از ISP خود سوال کنید.

در مرحله‌ی بعد تنظیمات وایرلس است. برای ایکه وایرلس مودم را فعال کنید در صفحه‌ای که طبق تصویر زیر باز می‌شود، در برابر گزینه Access Point، گزینه Activated را فعال کنید. در قسمت SSID برای شبکه‌ی وایرلس خود یک نام انتخاب کنید و بخش Broadcast SSID را در حالت Yes قرار دهید.

بخش بعدی Authentication Type که مربوط به رمزگذاری برای مودم است. این آیتم به طور پیش‌فرض بر روی Disable قرار گرفته شده است.

از این لیست می‌توانید انواع سیستم رمزگذاری را برای مودم خود انتخاب کنید. برای فعال کردن آن یکی از گزینه‌‌های WEP یا WPA/WPA2 یا WPA-PSK/WPA2-PSK را انتخاب کنید.

نکته: مناسب‌ترین گزینه برای رمزگذاری WPA-PSK/WPA2-PSK می‌باشد.

این گزینه را انتخاب کنید تا آیتم‌های مربوطه ظاهر شوند. در این مرحله گزینه Pre-Shared Key را مشاهده می‌کنید که در این بخش باید یک رمز ۸ تا ۶۳ کاراکتری را وارد نمایید. و سپس Next را بزنید.

تنظیمات مودم به پایان رسیده است. روی Next کلیک کنید.

و در پایان نیز بر روی دکمه Closed کلید نمایید.

پس از اتمام مراحل نصب مودم، چراغ Internet مودم روشن می‌شود و نشان می‌دهد که مودم به طور صحیح به اینترنت متصل شده است. در صورتی که چراغ روشن نشد، مودم را یک بار خاموش و روشن کنید. 

آموزش تنظیمات مودم های دیگر:

آموزش تنظیمات مودم Tenda D151 V1

آموزش تنظیمات مودم مکس نت مدل CNet CAR-854

آموزش تصویری نصب مودم tp-link

آموزش تنظیمات مودم دی لینک مدل DSL-2877AL

آموزش تنظیمات مودم دی لینک DSL-2740U