نقد و بررسی کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 2070 Super

معرفی کارت گرافیک RTX 2070 Super از سوی Nvidia کاملاً قابل پیش بینی بود. AMD با معرفی کارت گرافیک‌های Radeon RX 5700 و RX 5700 XT با سبک معماری جدید Navi رده‌های مختلفی از لیست بهترین کارت گرافیک‌های جهان را از آن خود خواهد کرد. از طرفی به ادعای AMD، کارت گرافیک RX 5700 XT با وجود ۱۰ درصد سرعت بیشتر نسبت به RTX 2070 تا ۵۰ دلار ارزان‌تر از این مدل خواهد بود. نه ماه بعد از عرضه‌ی رسمی RTX 2070، تکنولوژی و بازده‌ GPUها به قدر کافی افزایش یافته است تا Nvidia را برای عرضه‌ی مدل‌های جدید و ارتقا یافته متقاعد کند. نتیجه‌ی این اتفاق، معرفی RTX 2070 SUPER بود. کارت گرافیکی که با بهره گیری تکنولوژی TU104 و هسته‌های بیشتر، قیمت یکسانی با مدل Founders Edition از RTX 2070 دارد. در ضمن برای این مدل، دیگر خبری از ورژن RTX 2070 Super Founders Edition نخواهد بود. لذا کاربران، با خرید این مدل، حداکثر قدرت سری SUPER  را در اختیار خواهند داشت.کارت گرافیکی با بهره گیری از تکنولوژی TU104 ، هسته‌های بیشتر و قیمتی یکسان با مدل Founders Edition از RTX 2070

جدا از نامگذاری ضعیف و بسیار سطحی این سری از GPU های Nvidia، خصوصیت انقلابی و قابل ملاحظه‌ای برای کارت گرافیک‌های جدید این شرکت قابل ذکرنیست. GeForce RTX 2070 Super از سبک معماری مشابهی با آنچه که در مدل‌های قبلی RTX دیده بودیم، استفاده می‌کند و تنها دلیل افزایش سرعت پردازش آن نسبت به RTX 2070، استفاده از هسته‌های اضافی CUDA و افزایش سرعت کلاک در این GPU است. بر خلاف مدل معمولی RTX 2060 که با وجود عرضه‌ی RTX 2060 Super همچنان به فروش خود ادامه می‌دهد، مدل‌های معمولی ۲۰۷۰ و ۲۰۸۰ بعد از معرفی سری SUPER از رده خارج خواهند شد. دلیل این اتفاق، تا حد زیادی به افزایش ۱۰ درصدی قدرت پردازش محصولات جدید AMD در مقایسه با این مدل‌ها مربوط می‌شود. در اصل، سری ارتقا یافته‌ی SUPER با همان قیمت سابق، جایگزین مدل‌های قدیمی‌تر RTX 2070 و RTX 2080 شده‌اند. در واقع رقابت تنگاتنگ AMD و Nvidia در این بخش، به نفع کاربران تمام شده است.مدل‌های معمولی ۲۰۷۰ و ۲۰۸۰ بعد از معرفی سری SUPER از رده خارج خواهند شد

جدول زیر، مشخصات ساختاری تمامی کارت گرافیک‌های سری RTX را به تصویر کشیده است.

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
مشخصات ساختاری تمامی کارت گرافیک‌های سری RTX

RTX 2070 SUPER از ۴۰ مولتی پردازنده‌ی استریم یا SM استفاده می‌کند که هرکدام از آنها شامل یک هسته‌ی RT، هشت هسته‌ی Tensor ، چهار واحد Texture و ۶۴ هسته‌ی CUDA می‌باشند. در واقع RTX 2070 SUPER مانند مدل اصلاح شده‌ای از RTX 2080 است.

همانطور که در مطلب بررسی کارت گرافیک GeForce RTX 2060 Super گفته شد، این GPU، با افزایش حافظه و درنتیجه افزایش پهنای باند ارائه شده، در مقایسه با مدل معمولی RTX 2060 از برتری قابل توجهی برخوردار است. از آنجایی که کارت گرافیک‌های RTX 2070 قبلاً هم از چیپ‌های TU106 استفاده می‌کردند، Nvidia مجبور بوده تا از طریق دیگری به تقویت این آن‌ها بپردازد؛ و این «راه دیگر» در این جا، به معنای استفاده از چیپ‌های بزرگتر TU104 در هردو گرافیک ۲۰۷۰ و ۲۰۸۰ است.

سرعت کلاک مرجع کارت گرافیک RTX 2070 SUPER در آزمون‌های بنچمارک تا ۱۷۷۰MHz به ثبت رسیده است که این میزان، حتی از سرعت اورکلاک ورژن Founders Edition کارت گرافیک RTX 2070 نیز بیشتر است.(۱۷۱۰MHz)

این برتری‌ در کنار چهار پردازنده‌ی اضافی SM به کار رفته شده در RTX 2070 SUPER، از نظر تئوری به معنای ۲۲% افزایش سرعت، در مقایسه با مدل معمولی RTX 2070 است. اما نتایج تئوری و عملکرد واقعی، همواره با هم اختلاف داشته و دارند. از آنجایی که پیکربندی و پهنای باند RTX 2070 SUPER با مدل معمولی آن تفاوتی ندارد، در عمل، پیشرفت عملکرد آن نهایتاً به ۱۰ الی ۱۵ درصد می‌رسد.در عمل، پیشرفت عملکرد RTX 2070 SUPER در مقایسه با مدل معمولی آن، به ۱۰ الی ۱۵ درصد می‌رسد

اما نکته‌ی بسیار مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم، این است که هرگونه افزایش قدرت و بهبود عملکردی که در RTX 2070 SUPER دیده می‌شود، بدون هیچ گونه افزایش قیمتی نسبت به مدل قبلی عرضه خواهد شد. در طول این نه ماهی که از عرضه‌ی رسمی RTX 2070 و ورژن ویژه‌ی Founders Edition آن می‌گذرد، مدل پایه‌ی آن با قیمت ۴۵۰ و ورژن FE با برچسب ۴۹۹ دلاری به فروش می‌رسیدند. اما احتمالاً سری SUPER در زمان عرضه‌ی رسمی با قیمت پایین‌تری نسبت به ورژن FE به فروش خواهند رسید. از طرفی با ورود سری SUPER به بازار، تولید مدل‌های معمولی RTX 2070 و RTX 2080 به طور کلی متوقف خواهد شد. لذا RTX 2070 SUPER و RTX 2080 SUPER تنها کارت گرافیک‌های سری RTX 2070/2080 موجود در بازار خواهند بود. البته با توجه به عرضه‌ی گسترده‌ی ورژن معمولی این GPU ها در بازار، فعلاً تا چند ماه شاهد حضور آنها در فروشگاه‌ها خواهیم بود. اما نهایتاً باید سری Super را در فهرست بهترین کارت گرافیک‌های گیمینگ جهان در سال ۲۰۱۹ جایگزین مدل‌های معمولی RTX کنیم.

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
Nvidia GeForce RTX 2070 Super

در ادامه به بررسی عملکرد و بازده‌ کارت گرافیک RTX 2070 SUPER می‌پردازیم. ما برای این کار از یک پردازنده‌ی اورکلاک شده‌ی Core i7 – ۸۷۰۰K با سرعت ۵٫۰GHz استفاده می‌کنیم تا از عدم تأثیر منفی CPU در عملکرد آن اطمینان پیدا کنیم. البته این موضوع درباره‌ی کارت گرافیک‌های ضعیف‌تر اهمیت چندانی ندارد اما برای کارت گرافیکی با سرعت RTX 2070 SUPER قطعاً نمی‌خواهیم که چیزی مانع کار این GPU شود. علاوه بر این، برای این تست از یک حافظه‌ی DDR4-3200 و یک هارد سریع SSD استفاده شده است.

ما برای این تست، از آخرین ورژن درایورهای موجود در زمان این آزمون استفاده کرده‌ایم. حتی برای مقایسه‌ی منصفنانه‌ی عملکرد این GPU با مدل‌های قدیمی‌تر نیز، به بروز رسانی نتایج آن‌ها، با استفاده از درایورهای جدید پرداخته‌ایم. تمامی پردازنده‌های گرافیکی Nvidia با درایورهای ورژن ۴۳۰٫۸۶ بنچمارک شده اند به جز دو کارت گرافیک جدید Super که از ورژن جدیدتر ۴۳۱٫۱۶ استفاده می‌کنند. پردازنده‌های AMD نیز از ورژن ۱۹٫۱۶٫۲ استفاده خواهند کرد.

همانطور که در بررسی RTX 2060 SUPER نیز به آن اشاره کردیم، به منظور رعایت عدالت بین تمامی مدل‌های موجود در این لیست، در هیچ یک از بازی‌هایی که برای این تست استفاده شده‌اند، از حالت DXR یا DLSS استفاده نمی‌شود. همانطور که می‌دانید، GPU های AMD اصلاً از DXR پشتیبانی نمی‌کنند لذا تا زمانی که سری Navi 20 معرفی شود، کارت گرافیک‌های Nvidia تنها گزینه‌هایی هستند که از DXR پشتیبانی می‌کنند.

در این آزمون از یازده بازی مختلف استفاده می‌شود که تاحد امکان سعی شده تا از بازی‌های مناسب برای کارت‌های AMD و Nvidia به صورت برابر استفاده شود. در اکثر این موارد، از DirectX 12 استفاده می‌شود. به جز بازی Total War: Warhammer 2 که DX 12 Beta موجب تضعیف عملکرد آن در کارت‌های Nvidia می‌شد. هر GPU در چهار حالت مختلف از تنظیمات گرافیکی مورد آزمایش قرار گرفته است. ۱۰۸۰p medium و ۱۰۸۰p/1440p/4K Ultra .

هریک از این تنظیمات بارها مورد آزمون قرار گرفته تا از ثابت بودن نتایج اطمینان حاصل شود. بعد از چندین بار تکرار، بهترین نمره‌ی ثبت شده به عنوان نتیجه‌ی نهایی گزارش شده است. کمترین میزان نرخ فریم بر ثانیه (FPS) نیز به جای گزارش بدترین نرخ فریم مشاهده شده در نتایج بنچمارک، از فرمول: مجموع تمامی فریم-تایم های بالای ۹۷% تقسیم بر تعداد فریم‌ها محاسبه شده است.هر GPU در چهار حالت مختلف از تنظیمات گرافیکی مورد آزمایش قرار گرفته است. ۱۰۸۰p medium و ۱۰۸۰p/1440p/4K Ultra

نتایج مذکور، در تصاویر زیر نشان داده شده‌اند. گزارش‌ها به ترتیب از تنظیمات ۱۰۸۰p آغاز شده و به سمت بالا حرکت می‌کنند.

عملکرد کارت گرافیک RTX 2070 SUPER

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
نتایج عملکرد RTX 2070 SUPER در تنظیمات ۱۰۸۰p medium

یک نکته‌ی مهم دیگر در این آزمون این است که ما برای تمامی مدل‌های RTX از نسخه‌ی Founders Edition استفاده کرده‌ایم لذا از آنجایی این کارت گرافیک‌ها از اورکلاک کارخانه‌ای ۹۰MHz بهره‌ می‌برند، نتایج حاصل شده تفاوت ناچیزی با عملکرد کارت‌های سری SUPER دارد. اما برتری سری SUPER بر مدل‌های معمولی RTX با نتایجی نزدیک و حتی بالاتر نسبت به ورژن‌های تقویت شده‌ی Founders Edition به خصوص درباره‌ی RTX 2070 SUPER کاملاً واضح و مشخص است.

عملکرد گرافیک‌های سری SUPER تقریباً در همان حدی است که انتظارش را داشتیم. RTX 2070 SUPER در رزولوشن ۱۰۸۰p medium شش درصد سریع‌تر از RTX 2070 FE است اما بسیاری از این بازی‌ها تحت تأثیر CPU مورد استفاده قرار دارند. تنها سنگین‌ترین بازی‌های این لیست مانند Assassin’s Creed Odyssey، Metro Exodus و Forza Horizon 4 نتوانستند به میانگین نرخ فریم ۱۴۴fps دست پیدا کنند.

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
نتایج عملکرد RTX 2070 SUPER در تنظیمات ۱۰۸۰p Ultra

نتایج عملکرد RTX 2070 SUPER در تنظیمات ۱۰۸۰p Ultra به حدود یک سوم حالت قبل افت می‌کند. RTX 2070 SUPER تقریباً در تمامی بازی‌ها نرخ فریم تصاویر را بالاتر از ۶۰fps نگه می‌دارد. همچنین سرعت آن نیز کمی بالاتر از میانگین Radeon VII و همینطور GTX 1080 Ti قرار می‌گیرد. در مقایسه با RTX 2070 FE نیز، به طور کلی هشت درصد سریع‌تر است که این اختلاف برای مدل معمولی RTX 2070 با سرعت کلاک مرجع، به پانزده درصد خواهد رسید.

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
نتایج عملکرد RTX 2070 SUPER در تنظیمات ۱۴۴۰p Ultra

RTX 2070 SUPER در تنظیمات ۱۴۴۰p Ultra نیز به عملکرد خوب خود ادامه می‌دهد. البته در بازی‌هایی مانند Assassin’s Creed Odyssey برای بالا نگه داشتن نرخ فریم از مقادیر حدود ۶۰fps نیاز به دستکاری بیشتر در تنظیمات گرافیکی خواهید داشت. برتری RTX 2070 SUPER نسبت به مدل FE در این حالت به نه درصد می‌رسد. اما در رزولوشن‌های بالاتر، Radeon VII با اختلاف اندکی بالاتر از آن قرار می‌گیرد.

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
نتایج عملکرد RTX 2070 SUPER در تنظیمات ۴K Ultra

نهایتاً به ۴K Ultra می‌رسیم. اختلاف برتری RTX 2070 SUPER نسبت به RTX 2070 FE در این تنظیمات، به ده درصد افزایش می‌یابد. درحالی که عملکرد RTX 2070 SUPER، Radeon VII و GTX 1080 Ti اختلاف بسیار ناچیزی در این تنظیمات دارند. در برخی از موارد، GTX 1080 Ti و در برخی دیگر RTX 2070 SUPER بالاتر قرار می‌گیرند. این موضوع بیشتر به محدودیت پهنای باند بازی‌های مختلف ارتباط پیدا می‌کند.

خب همانطور که انتظار می‌رفت، در تنظیمات ۴K Ultra ثابت نگه داشتن نرخ فریم‌، بالاتر از ۶۰fps کار بسیار دشواری است. حتی کارت گرافیک‌های قدرتمندتری مانند RTX 2080 Ti نیز در برخی از موارد با مشکل رو به رو می‌شوند. اگر اصرار زیادی بر روی تجربه‌ی گیمینگ در رزولوشن ۴K دارید، برای حفظ عملکرد روان و نرخ فریم مناسب تصاویر در برخی بازی‌ها مجبور خواهید بود تا برخی از تنظیمات را به High یا حتی Medium کاهش دهید.

پیشرفت عملکرد کلی Nvidia GeForce RTX 2070 Super : جزئی ولی رضایت بخش

RTX 2070 SUPER هیچ اتفاق غافلگیر کننده‌ای را به همراه نخواهد داشت. این GPU، با افزایش تعداد هسته‌ها و بالابردن سرعت کلاک عملکرد کلی خود را در مقایسه با مدل معمولی RTX 2070 تا حدودی بهبود بخشیده است. RTX 2070 SUPER نزدیک به ۱۰ الی ۱۵ درصد سریع‌تر از مدل‌های قدیمی RTX 2070 عمل می‌کند و تنها ۵ الی ۱۰ درصد کندتر از RTX 2080 است.(که البته معرفی RTX 2080 SUPER این معادله را تغییر خواهد داد)

Nvidia GeForce RTX 2070 Super
مقایسه‌ی FPS در برابر هزینه‌ی مصرفی

در بحث ارزش خرید، RTX 2070 SUPER گزینه‌ی بسیار مناسبی برای کامپیوترهای High-End و بالارده به حساب می‌آید. بر اساس نمودار مقایسه‌ی FPS در برابر هزینه‌ی مصرفی در یک سیستم کامل، RTX 2070 SUPER بالاترین جایگاه را از آن خود می‌کند. اما همیشه به یاد داشته باشید که ارزش خرید، فاکتورهای مختلفی دارد. مثلاً حتی اگر در حال حاضر یک کارت گرافیک GTX 650 حتی به صورت رایگان نیز در اختیار شما قرار گیرد، برای تجربه‌ی بازی‌های جدید، ارزشی نخواهد داشت.

RTX 2070 SUPER برای کاربران فعلی کارت‌ گرافیک‌های سری RTX گزینه‌ی معقولی نیست. چرا که با خرید آن چیز زیادی عاید شما نخواهد شد. سری SUPER بیشتر برای بالاتر بردن جایگاه Nvidia در مقایسه با AMD تولید شده و جنبه‌ی رقابتی دارد.RTX 2070 SUPER گزینه‌ی بسیار مناسبی برای کامپیوترهای High-End و بالارده به حساب می‌آید

با فرض این که AMD بامعرفی سری RX 5700 به ده درصد عملکرد بهتر نسبت به RTX 2070 دست پیدا کند، RTX 2070 SUPER مجدداً جایگاه نخست را از آن خود خواهد کرد. Nvidia در بحث بازده‌ توان مصرفی نیز نسبت به AMD ارجحیت دارد. البته ما داریم درباره‌ی اختلاف ۲۱۵W در مقابل ۲۲۵W صحبت می‌کنیم، از این رو خیلی ارزش بحث نخواهد داشت. یکی از مهم‌ترین مسائلی که درباره‌ی بازی‌های آینده وجود دارد، تکنولوژی ray-tracing است. شاید الان به هیچ وجه به فکر تجربه‌ی بازی‌ها با تکنولوژی افکت‌های DXR نباشید اما حداقل با خرید کارت گرافیک‌های Nvidia این آپشن را در اختیار خواهید داشت. مگر این که AMD درباره‌ی درایورهای DXR نظر خود را تغییر دهد که در این صورت شما خیلی شانس نیاورده‌اید.

ما فعلاً با فراگیر شدن تکنولوژی ray-tracing کارت گرافیک‌های Nvidia فاصله‌ی زیادی داریم اما تعداد بازی‌های که قرار است از این فناوری پشتیبانی کنند، هر روز افزایش پیدا می‌کنند. اگر هنوز می‌توانید با کارت گرافیک فعلی خود بازی‌های جدید را تجربه کنید بهتر است درمورد خرید کارت گرافیک‌های جدید، دست نگه دارید. شاید در آینده گزینه‌های سریع‌تر، بهتر و حتی ارزان‌تری وجود داشته باشند.