هویت‌های احتمالی ساتوشی ناکاموتو

خبرنگاران کنجکاو بسیاری برای یافتن شخصیت اصلی ناکوموتو تلاش کردند و در مواردی نیز نام و تصویر برخی اشخاص را مطرح کردند، اما تاکنون هیچ یک به اثبات نرسیده است.

برای مثال می‌توان به جاشوا دیویس، خبرنگار نیویورکر اشاره کرد. وی پس از تحقیقات فراوان با انتشار گزارشی اعلام کرد که ساتوشی ناکاموتو کسی جز مایکل کلیر، فارغ‌التحصیل رشته‌ی رمزنگاری از دانشگاه ترینیتی دوبلین نیست. دیویس با بررسی بیش از ۸۰ هزار کلمه‌ای که برگرفته از نوشته‌های آنلاین ناکاموتو است، فاکتورهایی نظیر مشخصات زبان مورد استفاده توسط وی را استخراج کرده است. وی همچنین گمانه‌های دیگری در این رابطه مطرح کرده که برای مثال می‌توان به جامعه‌شناس اقتصادی و توسعه‌دهنده‌ی اسبق بازی فنلاندی، ویلی لادونویتا اشاره کرد. البته هر دوی این شخصیت‌ها ارتباط خودشان با ساتوشی ناکاموتو را انکار کرده‌اند.

ادعاهای دیگری نیز در رابطه با پیدا کردن ناکوموتوی واقعی، ارائه شده است. برای مثال می‌توان به گزارش منتشرشده توسط آدام پننبرگ اشاره کرد. وی مدعی شده که ناکوموتو یک شخص نیست، بلکه نیل کینگ، ولادیمیر اکسمان و چارلز برای شخصیت مجازی ساتوشی ناکاموتو را شکل داده‌اند. پننبرگ با جستجوی عبارات به کار برده شده در مقاله‌ی ناکوموتو، در پی این بود تا سایر مواردی که چنین عباراتی در آن‌ها به کار رفته، پیدا کند. گزارش منتشرشده توسط پننبرگ، نشان از این دارد که این سه تن در مقاله‌ای با عنوان «Computationally Impractical to Reveerse» تعدادی از عبارات مشابه آنچه ناکوموتو در مقاله‌اش استفاده کرده است، به کار برده‌اند. وب‌سایت Bitcoin.org که توسط ساتوشی ناکاموتو به ثبت رسیده، دقیقا سه روز پس از قبول شدن این مقاله کار خود را آغاز کرده است. البته پس از مطرح شدن این موضوع، هر سه تن این موضوع را تکذیب کردند.

از جمله‌ی سایر نام‌هایی که به ساتوشی ناکاموتو، نسبت داده شده‌اند، باید به مارتی مالمی، دونال اُ. ماهونی و مایکل پیرس اشاره کرد. جد مک‌کالب، شخصیت شناخته‌شده‌ی دنیای بیت کوین نیز از این موضوع بی‌نصیب نمانده است. وی بنیانگذار Mt. Gox ،Ripple و Stellar است که فعالیت‌های خود را در کشور ژاپن انجام می‌دهند. وی در برهه‌ای از زمان با مشکلات عدیده‌ای در زمان اداره‌ی Mt. Gox روبه‌رو شد.

در ادامه، محتمل‌ترین حدس‌ها برای شخصیت واقعی ساتوشی ناکاموتو را معرفی خواهیم کرد:

هال فینی (Hal Finney)

هال فینی

هال فینی قبل از اختراع بیت کوین پیش‌گام در رمزنگاری بود و به‌غیر از خود ناکاموتو، اولین شخصی بود که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده کرد و اشکالات آن را گزارش و اصلاحاتی انجام داد. به‌گفته اندی گرینبرگ، روزنامه‌نگار فوربس، هال فینی چند بلوک دورتر از شخصی به نام دوریان ساتوشی ناکاموتو زندگی می‌کرد. گرینبرگ از مشاور تحلیل نگارشی، پاتریک جوالا خواست نمونه‌ای از دست‌خط فینی را با نوشته‌های ناکاموتو مقایسه کند. آنان متوجه شدند این نزدیک‌ترین شباهت در‌مقایسه‌با دیگر هویت‌های احتمالی است که تاکنون داشته‌اند. گرینبرگ دو نظریه را مطرح کرد:

فینی به‌جای ناکاموتو می‌نوشته است؛

همان ناکاموتو است و به‌سادگی از هویت همسایه‌اش، دوریان، استفاده کرده تا هویت اصلی خود را مخفی نگه دارد.

بااین‌حال گرینبرگ پس از ملاقات با فینی، دیدن ایمیل‌های رد‌و‌بدل‌شده بین او و ناکاموتو، تاریخچه کیف‌پول بیت کوین هال (ازجمله اولین تراکنش بیت کوین از ناکاموتو که فراموش کرده بود آن را پرداخت کند) و شنیدین دلایل او برای رد ناکاموتو بودن، نتیجه گرفت که فینی حقیقت را می‌گوید. پاتریک جوالا نیز بعد از دیدن ایمیل‌ها تفاوت‌هایی بین مدل نوشتاری فینی و ناکاموتو پیدا کرد.

فینی درباره تعاملات خود با ناکاموتو می‌گوید:

فکر می‌کردم با جوان ژاپنی بسیار باهوش و مهربانی طرف هستم. در طول زندگی‌ام فرصت تعامل با افراد درخشانی را داشته‌ام؛ بنابراین، مشخصه‌های این دسته از افراد را می‌شناسم و ناکاموتو یکی از آن‌ها بود.

 فینی قاطعانه هرگونه ادعای خالق بیت کوین بودن را رد کرد و هرگونه مشارکتش در این فعالیت را مشارکت ثانویه دانست.

سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴)، فینی براثر نوعی بیماری عصبی (ALS) درگذشت. او در یکی از آخرین پست‌‎هایش در فرومی مربوط به بیت کوین گفت هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو برای او همچنان نامعلوم است. او به مشارکت خود در این پروژه افتخار می‌کرد و دارایی بیت کوین خود را که در کیف‌پولی آفلاین ذخیره شده بود، به‌عنوان ارث به خانواده‌اش سپرد و گفت: «امیدوارم برای خانواده‌ام ارزشمند باشد.» ارزش بیت کوین او اکنون معادل ۶۴ هزار دلار است.

نیک سابو (Nick Szabo)

نیک سابو

سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴)، فردی به‌نام نیک سابو ایده‌ای مطرح کرد که برمبنای آن شرکت‌ها می‌توانستند بدون نیاز به شخص سوم قراردادها را بین یکدیگر منعقد کنند. ایده سابو این بود که قراردادها به‌صورت کدهای رایانه‌ای نوشته و در فضایی رمزنگاری‌شده قرار داده شوند و هر زمان تمام شرایط قرارداد کاملا اجرا شد، به‌طور خودکار قرارداد کامل شود و معامله را آزاد کند. سابو بعدها کتابی به‌نام «قرارداد هوشمند» نوشت و در آن ایده‌اش را به‌تفصیل توضیح داد؛ اما به‌‌دلیل رشدنکردن فناوری بلاک چین، در آن زمان هیچ‌کدام از ایده‌های سابو عملی نشدند.

آذر ۱۳۹۲ (دسامبر ۲۰۱۳)، اسکای گری، وبلاگ‌نویس، با استفاده از روشی به‌عنوان تحلیل سبک‌شناسی نیک سابو را به اوراق سفید بیت کوین پیوند داد. سابو از علاقه‌مندان ارز غیرمتمرکز بود که مقاله‌ای درباره «Gold Bit»، ارز دیجیتالی قدیمی‌تر از بیت کوین، منتشر کرده بود و رمزارز او شباهت زیادی به بیت کوین داشت. با اینکه هال فینی و وی دای و دیگران مکاتباتی با ساتوشی کرده‌اند و ایمیل‌های مربوط به این مکاتبات در معرض عموم قرار گرفته‌ است، بین نیک سابو و ساتوشی هیچ ایمیلی رد‌و‌بدل نشده است. اردیبهشت ۱۳۹۰ (می ۲۰۱۱)، سابو در مقاله‌ای درباره خالق بیت کوین اظهار کرد:

من و وی دای و هال فینی تنها علاقه‌مندان به پیگیری این قضیه بودیم (با فرض اینکه ناکاموتو واقعی هیچ‌کدام از آن‌ها نباشند).

دومینیک فریزبی، نویسنده حوزه مالی، شواهد زیادی درباره ناکاموتو بودن سابو ارائه داد؛ اما هیچ‌کدام نظریه‌اش را اثبات نکرد. سابو در ایمیلی به فریزبی گفت: «متأسفانه اشتباه می‌کنید، من ساتوشی نیستم؛ اما خیلی‌ها این اشتباه را می‌کنند.» ناتانیل پاپر نیز در نیویورک‌تایمز نوشته بود شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد ساتوشی فردی آمریکایی‌مجارستانی‌تبار به نام نیک سابو است؛ ادعایی که سابو آن را رد کرد و گفت: «ساتوشی نیستم؛ اما ممنونم!» سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶)، فایننشال‌تایمز گفت ناکاموتو ممکن است تیمی متشکل از هال فینی و نیک سابو و آدام بک باشد.

دوریان ساتوشی ناکاموتو (Dorian Satoshi Nakamoto)

دوریان ناکاموتو

۱۵ اسفند ۱۳۹۲ (۱۶ مارس ۲۰۱۴)، لیا مک گراث گودمن، روزنامه‌نگار، در مقاله‌ای مشهور در مجله نیوزویک فردی آمریکایی‌ژاپنی ساکن کالیفرنیا را با نام شناسنامه‌ای دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو شناسایی کرد. گودمن علاوه‌بر نام او، با اشاره به حقایقی به‌طور آشکار او را مخترع بیت کوین دانست. ناکاموتو به‌عنوان فیزیک‌دان در دانشگاه کال پلی (Cal Poly) در پومونا آموزش دیده بود و به‌عنوان مهندس سیستم در پروژه‌های دفاعی طبقه‌بندی‌شده و مهندس کامپیوتر در شرکت‌های خدمات فناوری اطلاعات و مالی کار می‌کرد. ناکاموتو در اوایل دهه ۱۹۹۰ دو بار از کار اخراج شد و به‌گفته دخترش آزادی‌خواه شد.

گودمن به‌عنوان مهم‌ترین بخش این مقاله نوشت که در مصاحبه حضوری کوتاهی با ناکاموتو، از او درباره بیت کوین پرسید و او نیز هویت خود را به‌عنوان بنیان‌گذار بیت کوین تأیید کرد و گفت: «نمی توانم در این مورد چیزی بگویم؛ چرا که آن را رها کرده و به افراد دیگری تحویل داده‌ام که اکنون مسئولیت آن را برعهده دارند.»

انتشار این مقاله موج انبوهی از خبرنگاران را راهی خانه دوریان کرد که او را حتی هنگام رانندگی نیز تعقیب می‌کردند. بااین‌حال در طول مصاحبه کامل بعدی، دوریان ناکاموتو هرگونه ارتباط با بیت کوین را رد کرد و گفت او قبلا هرگز چیزی درباره این ارز دیجیتال نشنیده بوده و سؤال گودمن را درباره کار قبلی خود برای پیمان‌کاران ارتش سوءبرداشت کردهکه بیشتر آن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده بوده است. افزون‌براین در مصاحبه‌ای با عنوان «از من هر چیزی بپرس»، ادعا کرد که سؤال گودمن را درباره کارش در سیتی بانک سوءتعبیر کرده است. بعدها پیام دیگری مبنی بر هک‌شدن حساب منتشر و باعث ایجاد سؤالاتی درباره صحت پیام قبلی شد.

کریگ رایت (Craig Wright)

کریگ رایت

۱۷ آذر ۱۳۹۴ (۸ دسامبر ۲۰۱۵)، وایرد (Wired) نوشت که کریگ استیون رایت استرالیایی یا بیت کوین را اختراع کرده یا حقه‌بازی است که خیلی دلش می‌خواهد ما این موضوع را باور کنیم. کریگ رایت حساب توییتر خود را حذف کرد و نه او و نه همسر سابقش به سؤالات مطبوعاتی پاسخی ندادند. همان روز، گیزمودو (Gizmodo) داستانی با این ادعا منتشر کرد که ظاهرا هکری به حساب‌های ایمیل رایت دست یافته و مشخص شده است که ساتوشی ناکاموتو نامی مستعار مشترک برای کریگ استیون رایت و دیوید کلیمن، تحلیلگر قانونی است که سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳) درگذشته است. جو ماتونیس، مدیر سابق بنیاد بیت کوین و گَوین اندرسون، توسعه‌دهنده بیت کوین و ایان گریگ، رمزگذار، از ادعای رایت پشتیبانی کردند.

تعدادی از ترویج‌دهنده‌های برجسته بیت کوین با این گزارش‌ها قانع نشدند و این احتمال مطرح شد که شواهد ارائه‌شده حقه‌بازی بیشتر نبوده است که وایرد نیز این احتمال را تأیید کرد. پیتر تاد، توسعه‌دهنده بیت کوین، گفت پست وبلاگ رایت حاوی هیچ شواهدی بر رمزنگاری نیست. جف گارزیک، توسعه‌دهنده دیگر بیت کوین، نیز تأیید کرد شواهد و مدارک عمومی ارائه‌شده رایت هیچ چیزی را ثابت نمی‌کند و نهایتا محقق امنیتی، دن کامینسکی، نتیجه‌گیری کرد ادعای رایت چیزی جز «کلاه‌برداری عمدی» نبوده است.

اردیبهشت ۱۳۹۸ (می ۲۰۱۹)، رایت با استناد به قانون افترای انگلستان از افرادی شکایت کرد که منکر مخترع بیت کوین بودن او شدند و او را کلاه‌بردار خواندند. همان سال، رایت حق چاپ اوراق سفید بیت کوین و کد نسخه ۰.۱ آن را در ایالات متحده برای خود ثبت کرد. اعضای تیم او این ثبت را نشانه به‌رسمیت‌شناختن رایت به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو عنوان کردند. بعدتر، دفتر حق چاپ ایالات متحده با انتشار بیانیه مطبوعاتی توضیح داد که این ادعا درست نیست!

ساتوشی ناکاموتو و ایلان ماسک (Elon Musk)

ایلان ماسک

ساهیل گوپتا، کارمند سابق اسپیس ایکس (SpaceX)، در وبلاگی احتمال ناکاموتو بودن ایلان ماسک را مطرح کرد؛ اما ایلان ماسک در توییتی به تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۶ (۲۸ نوامبر ۲۰۱۷)، آن را رد کرد و گفت اگر او ناکاموتو بود احتمالا نام مستعار بهتری برای خود انتخاب می‌کرد!

گوین اندرسن (Gavin Andresen)

گوین اندرسن

آندرسن، توسعه‌دهنده نرم‌افزار مقیم ماساچوست، درکنار ناکاموتو درزمینه توسعه بیت کوین کار می‌کرد. گفته می‌شود نوشته‌های آندرسن شباهت زیادی به ناکاموتو دارد و زمانی‌که ناکاموتو پروژه را ترک کرد، وی «نگه‌دارنده اصلی» کد بیت کوین شد. برخی فکر می‌کنند ناکاموتو پروژه را ترک نکرد؛ بلکه آندرسن فقط هویت دوگانه خود را کنار گذاشت. دانش آندرسن درباره بیت کوین بسیار عمیق است. به‌گفته‌ی گوین اندرسن، ساتوشی پس از آن ارتباطش را با وی قطع کرد که فهمید وی گفتگویی با سازمان سیا داشته است. البته این موضوع فقط در مورد اندرسن صادق نیست و از آن پس ناکاموتو ارتباط خود را با تیم رهبری بیت کوین قطع کرد. گوین اندرسن اعلام کرده که برای ادای توضیحاتی در خصوص بیت کوین به سازمان سیا و گفت‌وگو با مسئولان این نهاد امنیتی دعوت شده بود و ساتوشی با اطلاع از این موضوع، دیگر به سراغ بیت کوین نیامده است. گوین آندرسن، تمام‌وقت در گروه حمایت از بنیاد بیت کوین کار می‌کرد و ازطریق وب‌سایت خود اظهار کرد این تصور «برداشتی اشتباه» است که افراد فعال در سال‌های اولیه بیت کوین به‌طرز افسانه‌ای ثروتمند هستند. آندرسن ناکاموتو بودن را انکار می‌کند و دیگر توسعه‌دهندگان پروژه نیز این گفته را تأیید می‌کنند.

وی درباره بیت کوین می‌گوید:

همه واحدهای پولی دیجیتال قبلی نیازمند متولی مرکزی مطمئنی بودند و مستقل‌بودن بیت کوین یکی از مزایای مهمش است. بیت کوین واحد پولی رایج در آینده است، هم در فضای مجازی و هم در مبادلات بین‌المللی؛ البته برای رسیدن به آن نقطه سال‌های زیادی طول خواهد کشید.

به‌اعتقاد او، گام بعدی در توسعه بیت کوین تبلیغ آن به‌واسطه شرکتی بزرگ یا استفاده‌ از آن به‌عنوان پول رایج در کشوری است که پول ملی‌اش با شکست مواجه شده.

پاول سولوتشی کالدر لرو (Solotshi Calder Le Roux)

پاول لرو ۱

پاول ۴۶ ساله نابغه‌ای مجرم و اهل زیمبابوه است که قصد داشت سرویسی مانند آمازون، اما در بازارسیاه ایجاد کند. او نرم‌افزار رایگان رمزگذاری E4M را نوشت؛ همان نرم‌افزار رمزگذاری و رمزگشایی‌ای که ساتوشی ناکاموتو برای قفل‌کردن یک‌میلیون بیت کوین خود استفاده کرده بود. همچنین، او مانیفستی نوشته است که به‌لحاظ سبک نوشتاری و انتخاب واژگان به اوراق سفید بیت کوین بسیار شباهت داشت که در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸) منتشر شد. سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۲)، وی به‌دلیل چندین اتهام ازجمله قاچاق موادمخدر و قتل به ۲۵ سال زندان محکوم شد و از آن زمان، در زندان به‌سر می‌برد. شایع شده است که وی یک‌میلیون بیت کوینش را هنوز خرج نکرده است.

پاول لرو
نام لرو در یکی از چندین پاسپورتش «سولوتشی» است که ازلحاظ آوایی، شباهت زیادی با ساتوشی دارد.

شینیچی موچیزوکی (Shinichi Mochizuki)

شینیچی موچیزوکی
اردیبهشت ۱۳۹۲ (می ۲۰۱۳)، تد نلسون ناکاموتو را ریاضی‌دان ژاپنی، شینیچی موچیزوکی، معرفی کرد.

موچیزوکی که فرزند ازدواجی بین‌المللی بود، در پنج‌سالگی به‌همراه خانواده‌اش از ژاپن به ایالات متحده مهاجرت کرد و در شانزده‌سالگی از آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمشایر فارغ التحصیل شد. بعد از آن مدرک لیسانس و دکتری خود را از دانشگاه پرینستون در رشته ریاضیات گرفت و بعد از دو سال تدریس در هاروارد، در سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴) به ژاپن بازگشت. موچیزوکی در‌حال‌حاضر استادتمام دانشگاه معتبر کیوتو در ژاپن است.

علاوه‌بر داشتن اصل‌و‌نسب ژاپنی، شینیچی موچیزوکی انگلیسی را به‌خوبی می‌دانست و شخصیتی خجالتی و پرتلاش داشت

معمولا ریاضی‌دانان یافته‌هایشان را با همکارانشان مطرح و سپس آن‌ها را منتشر می‌کنند؛ اما موچیزوکی رفتاری غیر‌متعارف داشت و از به‌اشتراک‌گذاشتن مطالبش قبل از انتشار و سخنرانی درباره آن‌ها امتناع می‌کرد. دقیقا مانند بیت کوین که در بدو تولد با دقت به‌عنوان موجودی بیگانه در گوشه‌های مبهم اینترنت رها شده بود، موچیزوکی بمبی در زمینه ریاضیات رها و عقب‌نشینی کرده بود. او اصطلاحات خاصش را در بیش از یک دهه تحقیق جداگانه ایجاد کرده بود که حتی ریاضی‌دانان دیگر نمی‌توانستند تجزیه‌و‌تحلیلشان کنند.

نلسون گفت:

اگرچه شواهد پذیرفتنی و به‌اعتقاد من قانع‌کننده است، به‌قطع نمی‌توان گفت موچیزروکی همان ناکاموتو است.

ناکاموتو واقعی چگونه می‌تواند هویت خود را ثابت کند؟

می‌تواند از PGP خود استفاده کند.

PGP یا همان امضای آنلاین برنامه رمزگذاری منحصر‌به‌فردی است که با نام کاربری شخص مرتبط است. ناکاموتو واقعی می‌تواند آن را به پستی یا پیامی ضمیمه کند تا هویتش آشکار شود.

می‌تواند دارایی بیت کوین خود را جابه‌جا کند.

تصور می‌شود ثروت ناکاموتو بیش از یک‌میلیون بیت کوین (معادل بیش از یک‌میلیارد دلار) باشد. ازنظر تئوری، ناکاموتو می‌تواند آن‌ها را به آدرس دیگری منتقل کند.

چرا خالق بیت کوین  نمی‌خواهد هویتش فاش شود؟ 

سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸)، شهروند اهل هاوایی، برنارد فون ناتهاوس، ارز جدیدی به نام Liberty Dollars معرفی کرد؛ اما به‌اتهام نقض قوانین فدرال، به شش ماه حبس خانگی همراه‌ با سه سال زندان مشروط محکوم شد.

 برنارد فون نوتهاوس

سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷)، دولت یکی از اولین ارزهای دیجیتال، E-Gold را در شرایط مناقشه‌برانگیزی به‌دلیل پول‌شویی تعطیل کرد. ماه ژانویه، ژانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، اقداماتی برای «محدودکردن» بیت کوین پیشنهاد داد؛ بنابراین ناشناس‌ماندن مخترع بیت کوین از عواقب ناگوار حقوقی برایش جلوگیری کرده و تا حدی باعث موفقیت آن شده است.

علاوه‌بر‌این، یکی از اصول بنیادی بیت کوین غیر‌متمرکز‌بودن آن است و برای مؤسسه‌ها یا افراد مشهور کاربردی نیست. قبل‌تر اشاره شد ناکاموتو اصلی‌ترین هدف اختراع بیت کوین را ایجاد سیستمی برای پرداخت الکترونیک بر اساس رمزنگاری دانست که به دو طرف معامله اجازه می‌دهد بدون نیاز به حضور فردی دیگر مستقیما با یکدیگر معامله کنند. گفته شده است فاش‌شدن هویت ناکاموتو می‌تواند باعث سقوط ارزش بیت کوین شود.

مخترع بیت کوین درباره موفقیت آن چه حسی دارد؟

 جاشوا دیویس برای نوشتن داستانی درباره مخترع بیت کوین، درباره هویت احتمالی او چهار ماه تحقیق کرد:

هر وقت پستی خبری درباره افزایش ارزش بیت کوین می‌بینم، به این فکر می‌کنم آیا ساتوشی هم این را می‌بیند؟ به چه چیزی فکر می‌کند؟ آیا افتخار می‌کند؟ آیا ممکن است روزی بالاخره هویتش را برملا کند؟ اگر ساتوشی ناکاموتو تاکنون هویتش را مخفی نگه داشته، بعید است هرگز بتوانیم بفهمیم کیست.

نظریه ساده دیگری نیز وجود دارد که مدعی‌ است ناکاموتو مدتی بعد از اختراع بیت کوین درگذشته، ازاین‌رو در مدت یازده سال، نشانه‌ای از حضورش نیافته‌ایم.

برای خواندن مقاله های بیشتر به سایت زنبیل فروش مراجعه کنید 🙂